Magnetické laboratórium na Floride, USA

Krátky dokument o najsilnejšom magnete na svete.

Najsilnejší ľuďmi vytvorený magnet sveta sa nachádza v laboratóriu National High Magnetic Field Laboratory v Tallahasse v americkom štáte florida. Váži 34000kg a je 6,7 metrov vysoký. Vytvára magnetické pole 45 Tesla – to je viac, než miliónkrát magnetické pole Zeme. Je viac, než stokrát silnejší, ako najsilnejšie neodýmové magnety.

Najsilnejšie magnety na svete, vrátane tohto, bývajú elektromagnety. To znamená, že netvoria stále magnetické pole samé od seba ako magnety na vašej chladničke. Namiesto toho tvoria magnetické pomocou veľkého elektrického prúdu. Akonáhle sa však prúd elektriny zastaví, magnetická sila sa v momente stratí. Tento magnet si preto vyžaduje veľké množstvo elektrickej energie – hodina chodu tohto magnetu stojí 1 452 amerických dolárov!

Magnet v laboratóriu NHMFL na Floride
Najsilnejší magnet na svete váži 35 ton, meria 6,7 metrov a funguje pri teplote -271°C

Najsilnejší aj najchladnejší magnet

Väčšina energie sa pritom nespotrebuje na vznik elektrického prúdu, ktorý magnetické pole vytvára, ale na chladenie magnetu. Na to, aby fungoval správne totiž potrebuje mať teplotu -271 °C. To je len o dva stupne viac, než absolútna nula!

Budova National High Magnetic Field Laboratory
Laboratórium NHMFL na Floride v USA

Takáto nízka teplota je nevyhnutná preto, aby bola časť magnetu supervodivá. To znamená, že nemá žiadny elektrický odpor a môže ňou prechádzať obrovský elektrický prúd bez prílišnej straty energie a prehrievania. Vodič v tomto supermagnete má však nulový odpor ia pri veľmi nízkych teplotách.

Keďže akákoľvek nemrznúca zmes by už pri -271°C zamrzla, magnet sa musí chladiť tekutým héliom. A to dokonca aj keď nie je v prevádzke. Ak by sa chladenie vyplo a magnet sa ohrial na izbovú teplotu, trvalo by 6 týždňov, kým sa opäť ochladil a dal použiť.

Takýto silný magnet si nekúpite

Výroba najsilnejšieho magnetu na svete stála niekoľko miliónov dolárov. Existujú však magnety, ktoré sú o dosť lacnejšie a stále neuveriteľne silné. Navyše sú to permanentné magnety (a nie elektromagnety), takže ich raz kúpite a potom vás nič nestoja. Napríklad takýto neodýmový magnet môže mať odtrhovú silu až 200kg. Koľko myslíte, že stojí?

Silný voľne dostupný neodýmový magnet v ruke človeka
Super silné neodýmové magnety stoja niekoľko desiatok eur

Neodymové magnety týchto rozmerov stoja spravidla od 30 do 100 eur. Na prvý pohľad možno nie až taký veľký magnet. Je to však oveľa väčší silák, než sa zdá: pozrite si toto video v článku o najsilnejších permanentných magnetoch.

Magnety takýchto rozmerov dokážu byť tiež celkom nebezpečné. Presvedčte sa sami po zhliadnutí tohto videa muža, ktorému veľký neodýmový magnet “rozdrvil” ruku 🙂

Odporúčané články

Zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Buďte prvý!


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *