Najsilnejší voľne dostupný magnet

Najsilnejší magnet na svete je v laboratóriu National High Magnetic Field Laboratory v USA. Aký je však najsilnejší magnet, ktorý si každý môže kúpiť?

Jeden z najväčších permanentných magnetov vlastní tento človek:

Najsilnejší druh magnetov sú neodýmy. Udvihnú hmotnosť viac, než 1000-nasobok ich hmotnosti. Sú vyrobené z materiálu NeFeB – zliatina neodýmu, železa a bóru. Ako vidíte z videa, sú extrémne silné a v takýchto rozmeroch nebezpečné.

Ak si chcete zadovážiť vlastný neodýmový magnet, odporúčam začať v “malom”. Kým s nimi nemáte skúsenosti, správanie neodýmov sa zdá veľmi nepredvídateľné a neskúsený človek sa môže veľmi ľahko zraniť.

Na začiatok by malo stačiť aj niečo takéto:

Aj tento magnet dokáže narobiť dosť veľa škody. Ale zodpovedný dospelý by ho mal vedieť skrotiť.

Koľko takýto supermagnet stojí

Cena magnetu na obrázku sa môže pohybovať okolo 25€ a dá sa objednať aj na Slovensku.

Aký je silný?

Veľmi silný. K oceli sa dokáže pritiahnuť silou 1100N, čo je sila, ktorá by zo zeme dvihla vyše 100kg! 20 takýchto magnetov by zdvihlo celé auto. Magnet týchto rozmerov je určite je dosť silný na to, aby vám pri neopatrnom zaobchádzaní narobil veľké škody na majetku, v horšom prípade na zdraví. Pri rozumnom zaobchádzaní však dokáže byť veľmi užitočný.

Kde sa dajú kúpiť najsilnejšie magnety

V takmer každom slovenskom alebo českom e-shope s magnetmi nájdete medzi najsilnejšími magnetmi kvádre podobných rozmerov. Môžete sa napríklad pozrieť do kategórie najsilnejšie magnety v e-shope SilneMagnety.sk. Alebo si prečítajte náš článok Kde kúpiť magnety?, kde nájdete ďalšie obchody s magnetmi.

Odporúčané články

Zatiaľ nebol pridaný žiaden komentár. Buďte prvý!


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *